• SALı01Eylül 2015
 • Yetişkinler İçin Aikido Kursları

  AIKI ART ACADEMY

  SALI – PERŞEMBE : 20:00 – 21:00
  CUMARTESİ :          09:30 – 10:30

  Aikido kursumuzun ücreti;

  Topluluk çalışanları için 240 TL

  Topluluk çalışanı olmayanlar için 280 TL

   

  AIKI ART’IN AMACI

  Aiki Art eğitiminin amacı diğer savaş sanatlarından farklıdır. Savaş sanatları sık sık mücadele gücünü kazanmak için çalışmaktadır. Değişik tecrübelerine istinaden, Morihei Ueshiba (O’sensei) yalnızca güç kullanılarak savaşmanın ( savaşmak için yalnızca güç biriktirmek) son derece boş bir uğraş olduğunu kavradı. Budo’nun gerçek amacının bireyin zerafeti olduğunu gördü. O’sensei’nin amacı güçlü ve sakin bir beden, kavgacı düşüncelerden arınmış bir zihin, doğası saldırmak yerine savunmak karşı-şiddet yerine korumak olan bir savaş sanatı yarattı. Bu sanata da Yaşam Enerjisi (ki) ile Uyumun Yolu (ai) anlamına gelen Aiki adını verdi.

  O’sensi şöyle der; Budo rakibinizi güçle devirmek ya da dünyayı silahlarla yok oluşa sürüklemek bir araç değildir. Gerçek Budo evrenin ruhunu kabul etmek, dünya barışını korumak, doğadaki her şeyi doğru bir şekilde üretmek ve yetiştirmektir.

   

  GEREKLİ MALZEMELER

  Aikido kıyafeti (gi), kuşak (obi), terlik (zori), bokken, shoto bokken, jo, tanto Systema: Eşofman, t-shirt.

  AIKIDO’NUN KÖKENİ

  Aikido’nun kurucusu, Morihei Ueshiba  O’sensei(Yüce öğretmen) dir. Jujutsu, kılıç ustalığı, mızrak dövüşü ve diğer savaş sanatlarının değişik stillerini çalışmıştır. Bu sanatların eğitiminde odak noktası gücün ve dövüş etkinliğinin biriktirilip toplanmasıdır. O’sensei bu disiplinleri 30 yıldan fazla çalıştıktan sonra, farklı bir savaş sanatı olan Yaşam enerjisi(ki) ile uyumun yolu’nu geliştirdi.

   

  AIKIDO’NUN AMACI

  Aikido eğitiminin amacı diğer savaş sanatlarından farklıdır. Savaş sanatları sık sık mücadele gücünü kazanmak için çalışmaktadır. Değişik tecrübelerine istinaden, O’sensei yalnızca güç kullanarak savaşmanın(savaşmak için yalnızca güç biriktirmek) son derece boş bir uğraş olduğunu kavradı. Budonun gerçek amacının bireyin zerafeti olduğunu gördü. O’sensei, amaçları güçlü bir beden ve sakin, kavgacı düşüncelerden arınmış bir zihne sahip doğal davranışları saldırmak yerine savunmak, karşı-şiddet yerine korumak olan bir savaş sanatı yarattı.

  O’sensei şöyle der; Budo rakibinizi güçle devirmek ya da dünyayı silahlarla yok oluşa sürüklemek için bir araç değildir. Gerçek Budo evrenin ruhunu kabul etmek dünya barışını korumak, doğadaki her şeyi doğru bir şekilde üretmek, korumak ve yetiştirmektir.

   

  AIKIDO ÇALIŞMASI

  Aikido, ruhsal sonuç doğuran fiziksel bir işlemdir. Aikido çalışması, doğru yapıldığında; yorucudur ama acı verici değildir, çaba gerektirir fakat güç değildir.
  Aikido  felsefesi, erkek ve kadın her yaştan insanın çalışıp kendisini geliştirebilmesidir. Başlangıçta güç seviyenizin ne olduğu önemli değildir. Her gün kendinizi biraz daha geliştirmeye gayret edin. Partneriniz sizin hızınıza yetişemiyorsa, yavaşlayın. Siz de partnerinize yetişemiyorsanız, biraz daha çok çalışın. Her zaman kendi sınırlarınız içinde çalışmak iyi değildir. Sınırlarınızı geliştirmeye çalışın.

  KENDİNİ SAVUNMA

  İnsanlar sık sık, Aikido’nun  kendini savunmak için ne kadar etkili olduğunu sorarlar. Aiki do’nun  prensipleri ve hareketleri, etkili kendini savunma tekniklerine dayanır. Ancak birkaç aylık eğitim, saldırganları kolaylıkla alt etmek için yeterli değildir. Kendini iyi savunmak, iyi bir dövüşçü olmakla aynı şey değildir. Temel bir Aikido kursu size başkalarına bir şey yapmayı değil, size birşey yapılmasına engel olmanızı öğretir. Bu Aiki felsefesinin bir yansımasıdır. Fiziksel ya da sözlü saldırılar gibi stres yaratan durumlarda doğal tepkimiz, donup kalmak, dengemizi yitirmek ve hareket edememek hatta düşünmemektir. Aikido çalışmasının temel amaçlarından biri, stres altındayken gösterdiğimiz doğal tepkileri azaltmak ve bunların yerine vücudu rahatlatmayı, sakinleşmeyi ve zihni açmayı yerleştirmektir.

  Aikido  saldırıya uğradığınızda karşı saldırıyı değil, ilk önce ve en önemli şey olarak dengenizi korumayı öğretir. Bu çalışma pek çok insanın bunun günlük yaşamlarına da olumlu yansıdığını hissedebilmelerini sağlar.

  AIKI ART ÇALIŞMASININ FAYDALARI

  * Özgüveni geliştirir.

  * Kas gücü,esneklik ve dengenin gelişmesine yardımcı olur.

  * Kontrol etmeyi ve sakin olmayı öğretir.

  * Akademik başarının yükselmesine yardımcı olur.

  * Hayatı algılamayı ve doğru akıl yürütmemizi öğretir.

  * İyi bir gözlemci olmayı ve odaklanmayı öğretir.

  * Uyumlu ve pozitif bir bakış sağlar.

  * Açık ve net biçimde düsünmeyi sağlar.

  * Başka sporlarda başarıya yardım eder.

  * Tekniklerin arkasındaki gerçek amacı, bilgeliği, insanlara yardımı ve güveni öğretir.

  * Bilge, cesur ve ılımlı olmayı sağlar.

  KURS KAYIT

Koç Topluluğu Spor Kulübü © 2012