KORUCUP 3X3 LİGİ
LİG ŞARTLARI
#3x3korucup2018

Koç Topluluğu Spor Kulübü tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlen ‘’KoruCup 3x3 Basketbol Ligi’’ heyecanı sizi bekliyor!

3+2 (en az 5, en fazla 7) kişiden oluşan takımınızı oluşturarak Koru Cup 3x3 Basketbol Ligi’ne katılın, nefes kesen mücadelelerde adrenalinin ve coşku dolu müsabakaların tadını çıkarın.

Turnuvaya Koç Topluluğu şirketleri çalışanları katılabilir.Takımlar aynı şirket çalışanlarından kurulabileceği gibi, farklı topluluk şirketleri çalışanlarından da kurulabilir.

Koru Cup 3x3 Basketbol Ligi Kuralları

Takımların maçlardan 20 dakika önce sahada bulunmaları gerekmektedir. Maçı olan takımların maçtan önce 3 dakika ısınma süreleri vardır. Maçlar başlamadan önce takım kaptanları arasında kura atışı yapılır. Kura atışını kazanan takım maça başlar. Olası uzatma durumunda kura atışını kaybetmiş olan takım uzatma bölümüne başlamaya hak kazanır.

Maçlar 10 dakika üzerinden oynanacak olup, hücum süresi 14 saniyedir. Maç saatindeki serbest atışlarda ve maçın son 2 dakikasında topun oyunda olmadığı zaman diliminde maç süresi durdurulur.

21 sayıya ulaşan takım, 10 dakika kuralına bakılmaksızın maçı kazanır. 3 sayılık atışlar 2 sayı, 2 sayılık atışlar da 1 sayı olarak değerlendirilir. Her sayı olan faul atışı 1 sayı olarak değerlendirilir. Takımların her maç için 1 dakikalık 1 mola hakkı vardır.

Takımlar bildirilirken kadroda en fazla 7 isim yer alabilir. Maç kadrosuna en fazla 5 isim yazılabilir. Maçlar 3 kişi ile oynanır. Maç esnasında da sahada 3 oyuncu oynarken yedek olarak 2 oyuncu bekler. Maç saatinde en az 3 oyuncusu hazır olmayan takım hükmen mağlup sayılır.

Maç içerisinde kurallar gereği 2 kişi kalan takım maça devam edebilir. Tek oyuncusu kalan takım hükmen kaybetmiş sayılır.

Maçı kazanan takım 2 puan, kaybeden takım ise 1 puan alır. Hükmen mağlup olan takım 21-0 skoruyla maçı kaybetmiş sayılır ve 0 puan alır.

Takımlardan biri toplamda 7’inci 8’inci ve 9’uncu takım faullerine ulaşırsa rakip takım 2 serbest atış kullanır. 10’uncu takım faulünden sonra 2 serbest atış ve maç serbest atışı kullanan takım tarafından oyun devam eder.

Maç içerisinde bir oyuncunun 5 faul hakkına sahiptir. Faul hakkı dolan oyuncu oyun dışı kalır. Aynı oyuncu bir sonraki maçta tekrar sahada yer alabilir.

Maç içerisinde potasında sayıyı gören takım topa dokunduğu zaman 14 saniyelik hücum süresi başlar. Bu süre içerisinde potasında sayıyı gören takım önce 3 sayılık atış çizgisinin dışına çıkıp hemen hücum etme hakkına sahiptir. Hücum öncesinde rakip takıma topu verip geri alma (check the ball) durumu yoktur. Bu durum gerçekleştiği zaman savunma takımı topu çalmış düşünülüp oyuna devam edilecektir.

Top her el değiştirdiğinde topa sahip olan takım üç sayı çizgisi dışına çıkmak zorundadır.

Hücum veya savunma takımı ribaundu aldığı zaman 14 saniyelik hücum süresi başlar.

Maçlarda beraberlik durumunda ilk 2 sayıyı bulan takımın kazanacağı uzatma bölümü oynanır.

Oyuncu değişiklikleri oyun durduğunda masa hakemleri kontrolünde yapılır.

Maç içerisinde kasti veya teknik faul alan oyuncu o maç için bir daha sahada yer alamaz. Bir sonraki maçta oynayabilir.

Oyundan hakem tarafından ihraç edilen oyuncu takip eden 2 maç sahada yer alamaz ve organizasyon, yaşanan sürecin devamını değerlendirecek ve tayin edecek bir toplantı gerçekleştirir.

Teknik veya kasti faul durumlarında maç 1 serbest atışın ardından atışı kullanan takımın oyuna başlaması ile devam eder.

Lig sıralaması yapılırken puan eşitliği durumunda takımların önce kendi aralarında oynamış olduğu maçlara bakılır. Eğer birden fazla takımın puanı aynı ise birbirleri arasında oynadıkları maçlar göz önüne alınarak yeni bir puanlama yapılır. Eşitlik bozulmazsa genel averaja bakılır.

Lige katılım ücreti takım başına 350 TL’dir.

Detaylı bilgi için; info@ktsk.com.tr mail adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt Ol