• Sal30Ocak 2018
 • POZİTİF STRES SEMİNERİ

  Stres Artık Sizin Kontrolünüzde..

  Stres günlük hayatımızda tükenmişlik yaratan, bizi yoran, kısaca uzak durmak istediğimiz bir etki iken, bu etkinin belirli bir oranda olması canlılar için koruyucu bir etkisi vardır. Stresi algılayan bedenimizde, hem psikolojik hem fizyolojik etkiler görülebilir. Stresi kontrol edebiliyorsak, bu durumu kendi tarafımıza çevirebiliriz. Örneğin, sağlıklı bir iç konuşma bizim için olumlu bir stres başka deyişle, motivasyon kaynağı olabilir.

  Kendimizi hedeflerimiz doğrultusunda planlamamız ve bu planı uygulamamızı sağlayabilir. Kimi zaman sabah erken kalkma motivasyonu, kimi zaman arkadaşlarıızla buluşmak için plan yapma motivasyonuna dönüşebilir. Olumlu stresin etkilerini spor aracılığıyla beden üzerinde görebiliriz. Sporun alışkanlık haline gelmesinde pozitif stresin etkilerini görebiliriz.

  Stresin psikolojik ve fizyolojik açısından pozitife dönmesinde bedenimizdeki stres tepkilerinin farkına varmak, hangi nedenlerle, stres olduğumuzu gözlemlemek önem taşır. İkince adım, stresi pozitife çevirmek için destekleyici yöntemlerden faydalanmak önerilebilir. Herkesin bedeninde stres etkisi aynı değildir. Bazı insanlar kalp çarpıntısıyla streslendiklerini anlarken bazı insanlar konuşmakta güçlük çekebilirler. Stresin etkilerini fazlalaştıran en önemli etkenin stres yaratan konuları nasıl algıladığımız olduğu unutulmamalıdır. Özellikle mükemmelliyetçi bir yapıya sahip olmak bir çok konuda performans kaygısını arttırır. Zaman içinde stres kaynaklarının hayatta aldığımız rol ve sorumluluklarla stres kaynakları ve tepkilerimiz değişebilir. Yaşam kalitemiz ve uyum kapasitesini arttırmayı hedefliyorsak hayatımızdaki stres kaynaklarını kontrol etmek etkili bir hedef olacaktır.

  Bu bilgiler ve daha fazlası için psikolog Yeşim Altuncu eşliğinde sizleri 28 Şubat Çarşamba günü saat 19:30’da başlayacak Pozitif Stres seminerine bekliyoruz. Seminerimiz KTSK Bağlarbaşı Korusu’nda olacak olup, katılım ücretsizdir.

  Pozitif stres seminerine katılmak isteyen kişiler aşağıda yer alan kayıt formunu doldurabilirler.

  Pozitif Stres Semineri Başvuru Formu

  Seminer ile ilgili sorularınızı info@ktsk.com.tr mail adresi ile paylaşabilirsiniz.

Koç Topluluğu Spor Kulübü © 2012