Oturum Aç
08 Aralık 2020

KTSK ONLINE DERSLERİYLE #HERYERDEFİTKAL

İster evde ister parkta, KTSK Online Dersleriyle spor her yerde!

Yogadan fonksiyonel antrenmana, pilatesten sanat atölyesine kadar birçok online dersimiz Youtube hesabımızda seni bekliyor!

KTSK Online Derslerine katılmak için aşağıdaki linkte tıklayabilirsiniz.
https://www.youtube.com/koctoplulugusporkulubu

Online derslerimiz;
 • Pilates
 • Yoga
 • Fonksiyonel Antrenman
 • Kardiyo Dans
 • Sanat Atölyesi
 • Çocuklar İçin Street Jazz
 • Stretching
 • Çocuklar İçin Senin Sanatın
branşlarında yapılmaktadır. Online derslerimizin gün, içerik ve faydaları hakkında bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz.

Pilates;

Her hafta pazartesi günü saat 19:30'da Youtube hesabımızdan online dersimiz yayınlanmaktadır.

Pilates dersinin içeriği;

Günlük hayatta oluşan hareketsizlikten, masa başında doğru bir şekilde oturamamaktan, yanlış yapılan sporlardan ya da ağır yapılan sporlarda oluşan sakatlıklardan kurtulmak, korunmak, güçlenmek, doğru duruşu elde etmek, esnemek için yapılan hareketler bütünlüğü diyebiliriz.

Pilatesin faydaları;

Pilates, yukarıda bahsedildiği gibi, günlük hayatımızda ağrısız yaşamak için bile tercih edilmesi gereken bir egzersizdir. Pilatesin boy uzattığı cümlesini çoğu yerden duymuşsunuzdur. İşin aslı ise; omurlarınız olması gereken açıklığa, pozisyona gelmesi ile daha dik durmaya başlayacak ve boyunuzun uzadığını hissedeceksiniz. Halbuki sadece omurganız güçlenmiş, aradaki baskı azalmış ve aradaki açıklık olması gereken hale gelmiştir. Daha dik durmak, aldığımız nefesin, tüm kaslarımızın farkına varmak, vücudu kontrol edebilmek, vücut ağırlığını taşıyabilmek, eğildiğinde yere dokunabilmek, aynı zamanda da stresi azaltmak, zihinsel odaklanmayı güçlendirmek ve beslemek, iyi duyuları geliştirmek için kurulan bu fiziksel ve zihinsel sistemi 7’den 70’e herkesin yapması gerekir.
Başarıya giden anahtar, pratikte saklıdır. Devamlı pratik ve takviye hareketler ile şüphesiz Pilates’in mükemmel dünyasından çok memnun kalacaksınız.

Yoga;

Yoga dersimiz her hafta Salı günü saat 19:30'da Youtube hesabımızdan devam etmektedir.

Yoga dersinin içeriği;

Asana (poz),Pranayama (nefes çalışması) ve meditasyona yer veriliyor.

Tek bir tarzda ilerlemeden derslerimizin içinde aķış (vinyasa) ayaktaki pozlarda güçlenmek için birkaç nefes durduğumuz, dersin sonlarına doğru nefesle birlikte yavaşlayıp yerdeki pozlarda durduğumuz (yin) bir yoga dersidir.

Yaptığımız pozların etkilediği yerler kas tendon, kemik, ligament ve eklemler.

Pozların  aşamalı olarak ilerlediği ve tekrar ederek, bazen pozlarda uzun kalarak derinleşmeyi sağlayan bir derstir.

Not: Her seviyeye açıktır ancak haftada iki gün belirli bir grupla yapıldığı için yeni katılacak öğrencilerin az da olsa yoga deneyimi olması gerekir ya da önemli bir rahatsızlığınız varsa daha önce yoga yapmadıysanız eğitmenimizle birlikte özel dersle başlayabilirsiniz.


Yoganın faydaları;

Yoga; zihinsel, fiziksel , duygusal yönlerinizi keşfetmenizi, iç dünyanıza  zamanla gerçekçi bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar.

Yogayla birlikte esner, güçlenir ve  hem matın üstünde hem hayatınızda dengeyi bulmaya başlarsınız.
Nefes ve beden farkındalığı sağlar.

Stresi azaltır, uyku kalitesini yükseltirsiniz.

Bel ve sırt ağrılarını rahatlatır. Duruş bozukluklarına olumlu etkileri vardır.

Bağışıklığı güçlendirir.


Fonksiyonel Antrenman;

Online derslerimiz her hafta Çarşamba günü saat 19:30'da Youtube hesabımızda yayınlanmaktadır.

Fonksiyonel Antrenman içeriği;

Fonksiyonel antrenman, vücudun işlevsellik kazanmasını amaçlayan, bütün vücudu çalıştıracak hareketleri kapsayan ve bunları farklı hedefler doğrultusunda peş peşe yaptıran, farklı yoğunluktaki ve süredeki hareketlerden oluşan bir antrenman disiplinidir.

Fonksiyonel Antrenmanın faydaları;

 Vücudun kas ve kuvvet dengesini geliştirir,

Statik ve dinamik postürü geliştirir,

 Belirli bir kas grubunu veya gruplarını çalıştırmaya yönelik kullanılabilir,

 Atletik performans veya genel fiziksel performansı geliştirir,

Kuvvet, güç, dayanıklılık, esneklik, hız, çabukluk, denge ve koordinasyon özelliklerini geliştirmeye yönelik çeşitli olanak sağlar,

Kompleks hareketlerin kullanılması kısa zamanda daha fazla kalori yakma olanağı sunar,

Mental odaklanmayı geliştirir,

Doğru hareket teknikleri ile yapıldığı takdirde, günlük hayatta ve sportif karşılaşmalar sırasında sakatlanma riskini minimuma indirir.

Kardiyo Dans;

Kardiyo Dans online derslerimiz her hafta Perşembe günü saat 19:30'da Youtube hesabımızdan yayınlanmaktadır.

Kardiyo Dans dersleri içeriği;

Kardiyo dans, belirli şarkılar ile oluşturulan dans hareketlerinin, kardiyo hareketler ile birleştirilmesinden oluşan bir derstir. Kardiyonun güçlü bir kalp, dayanıklılık ve düşük stres gibi faydaları vardır. Ancak bu egzersizleri genellikle kalori harcamak, yağ yakmak ve kilo vermek, zayıflamak için yaparız. Koşu bandı, bisiklet gibi aletlerde saatlerce koşup, yürümek yerine, sadece yarım saat kardiyo dans dersi ile yaklaşık 250-300 kalori (kişiden kişiye değişmekle birlikte) yakabilme şansınızın yanında, zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, müziğin ritmine ve eğlencesine kendinizi kaptırdığınız çok eğlenceli bir aktivite olduğunu göreceksiniz.

Kardiyo Dans derslerinin faydaları;

​Kardiyo dans, bir yandan vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştırmak için farklı egzersizleri bir araya getirirken, bir yandan da o anda size spor yaptığınızı unutturan, sizi stresten uzaklaştıran ve enerjinizi yenileyen bir rutindir. Dans ederken kendiniz olursunuz. Özgür hisseder, aynada sadece kendiniz ile ilgilenirsiniz. Salgıladığınız serotonin hormonu ile kendinizi mutlu, huzurlu, daha iyimser hissedeceksiniz. Hem eğlenip, hem spor yaparak, kilolara elveda demeyi kim istemez ki ? Bunun yanında getirdiği sosyalleşme ve utanma duygusundan sıyrılmakta işin güzel yanlarından. Derse katıldığınızda yarım saatin nasıl geçtiğini anlayamayacak, sonunda kendinizi çok mutlu ve rahatlamış hissedeceksiniz.

Sanat Atölyesi;

Sanat Atölyesi dersleri her hafta Cuma günü saat 19:30'da Youtube hesabımızda yayınlanmaktadır.

Sanat Atölyesi dersi içeriği ve faydaları;

Sanat deşarj olma aracıdır. Kendimize bu noktada ayıracağımız her vakit tazelenmemiz için bir kaçış noktasıdır.
Her hafta farklı teknikler kullanarak hem öğrenip hem uygulayarak gerçekleştirmiş olduğumuz sanat atölyesi etkinlikleri hem kendinizi ifade etmenizi sağlayıp hem de ruhunuzdaki yaratıcılığı ortaya çıkarır. Sanat asırlar boyu insanlığa eşlik etmiş,  düşünce ve duyguların ifade edilmesi için kullanılmıştır. Yediden yetmişe kendinize uygun çalışmalar bulabileceğiniz sanat atölyesi etkinliklerimiz sürekli kendini yenileyerek devam etmektedir. Yaklaşan özel günler ve zamanlar da göz önünde bulundurularak sizlere evinizde ailenizle ya da bireysel olarak yapabileceğiniz pek çok farklı ve renkli keşifler barındırmaktadır. Merak ettiğiniz gerçekleştirmek istediğiniz çalışmalara her hafta yenisini ekleyerek devam edeceğiz.

Peki sanat neden bizimle olmalı ve nereden başlamalıyız?

Bunun cevabı için renklerin içine girip kendi dünyamızı keşfetmeye çağırıyoruz. Elimizde olan her malzeme yeni şeyler üretmek için yeterlidir.

Günlük tempodan uzaklaşarak  keyif aldığınız sanat etkinliklerini keşfetmeniz kendi sınırlarınızı, neyi ne kadar iyi yapabildiğinizi görmenizi sağlar. Hayal gücünüzün marifetlerini keşfetmek hem daha özgüvenli hem de daha sağlıklı bir hayat sürdürmenize de katkı sağlayacaktır. Yapacağınız her yaratıcılık estetik değere sahip olan bir sanat eserine dönüşecektir. Ortaya çıkardığınız her eser hayatınıza yeni renkler katacaktır.

Sanat atölyesi çalışmalarımız küçük yaş gruplarının da faydalanabileceği alanlarda bilgilendirmeler sağlamaktadır. Özellikle atölye çalışmalarımızı  çocuklarınızla uygulamanız onların kas gelişimine fayda sağlayıp el ve göz koordinasyonlarını arttıracaktır. Kendi eserlerini üreten çocuklar odaklanma becerisi kazanıp iç dünyalarında mutluluğun formülünü yakalarlar.

İçimizdeki yetenekleri çıkarmak daha zinde olup kendimize zaman ayırmak için atölye çalışmalarımız sizleri bekliyor.

Çocuklar için Street Jazz;

Çocuklar için Street Jazz dersleri her hafta Cumartesi günü saat 12:00'da Youtube hesabımızdan yayınlanmaktadır.

Çocuklar için Street Jazz dersi içeriği;

Bir çok dans türünün birleşiminden oluşan street jazz, sokak dansı diye tanımladığımız hip-hop kültürüne ait bir stildir. Hip-hop tarzının yanında funk ve jazz stillerinin de birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkan koreografiler yapılır. Özellikle günümüzde yapılan konser ve klipler de olsun, tv reklamlarında olsun bir çok sahne şovunda yer alan dans performanslarında street jazz stili kullanılır.

Isınmayla başladığımız bu dersimizde koreografiye yönelik bir çalışma ile devam ediyoruz. Yaklaşık 2-3 dakikalık bir koreografiyi her ders adım adım yaparak ilerliyoruz. Her hareketi önce yavaş bir şekilde yaparak ayrıntılarıyla öğreniyoruz, sonra öğrendiğimiz bu hareketleri müzik eşliğinde ritme ve tarza uyarak birleştiriyoruz. Yaklaşık dört hafta da bir yeni koreografiye geçerek devam ediyoruz.

Çocuklar için Street Jazz dersi faydaları;

Hareketli müzik eşliğinde yapılan bir dans türü olduğu için müzik kulağımızın gelişmesini sağlar, doğru ritm ve sayıları saymasını öğreniriz. Gördüğümüz dans hareketlerini deneyerek bedenimizin değişik figürleri yapabilme yeteneğini yani beden koordinasyonumuzu geliştiririz. Bununla beraber dansın mimik ve tarzını da ekleyerek öğrendiğimiz koreografiyi daha keyifli bir hale getiririz. Dersin başında esneme ve ısınma hareketleri de yaptığımız için bedenimizin esnekliğini, gücünü ve dengesini de arttırmış oluruz. Bunun dışında koreografide ki hareketlerin sırasını ve sayısını çalıştığımız için ezberimizi de geliştirmiş oluruz.
 
Stretching;

Stretching dersi her hafta Pazar günü saat 09:00'da Youtube hesabımızda yayınlanmaktadır.

Stretching dersi içeriği;

Biyolojik sistemler üzerinde etki eden kuvvetleri ve bu kuvvetlerin etkisinin sonuçlarıyla ilgilenen bilim dalı biyomekanik olarak bilinir. Biyomekanik prensipler sportif antrenmanlarda, özellikle de germe açısından önemlidir. Stretching(germe) egzersizlerinin etkili olabilmesi için, biyomekanik prensiplere uygun yapılmalıdırlar. Kaslar bağ dokudan oluşmuşlardır. Bağ doku kollagen ve diğer liflerden oluşmuştur.

Stretching (germe) egzersizleri sinirsel faaliyetleri uyararak kas boyunda uzama ve eklem hareket açıklığında artmaya yol açmaktadır . Bu amaçla başta konnektif doku olmak üzere çeşitli dokulara, normal sınırların ötesinde germe egzersizleri uygulamak gerekir. Germe egzersizlerinde çabuk ve geç etkiler görülmektedir . Germe egzersizleri kas esnekliği ve eklem hareket açıklığının kısa zamanda gelişmesini sağlar ve uzun süre yararlı etkisini korur. 4-5 tekrarlı 30 saniye süren germe sonucunda kas-tendon ünitesinin boyunda uzama, gerim toleransında azalma ve eklem hareket açıklığında artma görülür.
 
Stretching (Germe) egzersizleri 4 alt gruba ayrılır. 
1. Balistik Germe 
2. Dinamik Germe 
3. Statik Germe 
a. Aktif Germe
b. Pasif Germe
c. İzometrik Germe 
4. PNF Germe 

Stretching dersi faydaları;
 
 • Fiziksel kapasiteyi geliştirir 
 • Sportif hareketlerin öğrenilmesi ve yapılmasını kolaylaştırır 
 • Kasın biyomekanik karakteristiklerini değiştirerek eklem hareket açıklığını arttırır 
 • Mental ve fiziksel gevşemeye katkıda bulunur 
 • Dikkatin gelişimine katkıda bulunur 
 • Eklem, kas ve tendonun yaralanma riskini azaltır 
 • Kas katılık ve gerginliğini azaltır 
 • Bağ dokunun kolay hareket etmesini sağlayan kimyasal madde oluşumunu uyarır.
Çocuklar için Senin Sanatın;

Çocuklar için Senin Sanatın dersleri her hafta Pazar günü saat 13:30'da Youtube hesabımızda yayınlanmaktadır.

Çocuklar için Senin Sanatın dersi içeriği;

Normal objeleri yaratıcılığımızı kullanarak sanatsal nitelik taşıyan kişiselleştirilmiş eserlere dönüştürmek.

Amaç : Herhangi bir ürüne hayal gücünü kullanarak yeni bir şeyler ortaya koymasını sağlamak.

Örnek : Tshirt boyama, şapka boyama, ceket boyama, ayakkabı boyama, graffiti ( duvar sanatı ) dersleri gibi resim çizmeyi kişiselleştirip günlük hayattada kullanabileceğimiz kişiye özel eserler yaratmak.

Çocuklar için Senin Sanatın dersi faydaları;

Çocukların ve ailelerin yaratıcılığını, hayal gücünü farklı teknikler ile arttırmak.

Bireysel düşünce ve yeteneklerini keşfettirmek.

Resim ile bireyler küçük kaslarını etkin bir biçimde kullanmayı öğrenir ve göz-el koordinasyonu gelişir.

İnsanı sakinleştirir gündelik hayatın yoğunluğundan ve stresinden uzaklaştırır.

Konsantrasyonunuzu sağlamanızı kolaylaştırır.

Görsel hafızamızı ve anlatımımızı kuvvetlendirir.

Sanata olan yönelimlerini arttırır.

El becerilerini geliştirir.

Sosyalleşmeyi sağlar.

Çocukların kendilerini farklı şekilde ifade edebilmelerini sağlar.( mutluluk,hüzün,kızgınlık,endişe vb ) gibi bu
şekilde konuşarak iletişim kuramayan çocuklarda onları anlamayı ve daha rahat iletişim kurmayı kolaylaştırır.

Pandemi sebebiyle evde geçirilen zamanı eğlenceli kılar.