Oturum Aç
14 Ekim 2022

KORUCUP 3X3 BASKETBOL LİGİ 17 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR!

KoruCup 3x3 Basketbol Ligi 17 Ekim Pazartesi günü başlıyor!

18 takımın katılımıyla 17 Ekim'de başlayacak KoruCup heyecanına yerinde tanık olmak isteyen çalışma arkadaşlarımızı Koru'ya bekleriz.

KORUCUP 2022 3X3 BASKETBOL LİGİ KURALLARI
 
 1. Takım ve maç kadrosuna en fazla 5 isim yazılabilir. Maçlar 3 kişi ile oynanır. Maç esnasında kenarda en fazla 2 oyuncu yedek olarak bekleyebilir. Maç saatinde en az 3 oyuncusu hazır olmayan takım hükmen mağlup sayılır.
 2. Maç içerisinde kurallar gereği 2 kişi kalan takım maça devam edebilir. Tek oyuncusu kalan takım hükmen kaybetmiş sayılır.
 3. Lige katılacak sporcular spor yapmasına engel olmadığına dair sağlık raporları almaları zorunludur. Sağlık raporları takım kaptanı tarafından muhafaza edilir, ilk maçta organizasyona ibraz edilir. İlgili raporun sunulmaması halinde sporcu sorumluluğu kabul eder.
 4. Takımların maçlardan 20 dakika önce sahada bulunmaları gerekmektedir. Maçı olan takımların maçtan önce 3 dakika ısınma süreleri vardır. Maçlar başlamadan önce takım kaptanları arasında kura atışı yapılır. Kura atışını kazanan takım maça başlar.
 5. Maçlar süresi 10 dakikadır. Hücum süresi ise 14 saniyedir. Topun oyunda olmadığı zaman diliminde maç süresi durdurulur. Eğer takımlardan biri 21 sayıya ulaşırsa, sürenin bitmesi beklenmeden maç sonra erer.
 6. 3 sayı çizgisinin dışından yapılan başarılı atışlar 2 sayı, üç sayı çizgisinin içinden yapılanlar ise 1 sayıdır. Başarılı olan her faul atışı 1 sayı olarak değerlendirilir.
 7. Beraberlik durumunda uzatma bölümü oynanır. Uzatma periyodunda maç başlarken yapılan kura atışını kaybetmiş olan takım uzatma bölümüne başlar. Uzatmada ilk 2 sayıyı bulan takım maçı kazanacaktır.
 8. Takımların her maç için 1 dakikalık 1 mola hakkı vardır.
 9. Maçı kazanan takım 2 puan, kaybeden takım ise 1 puan alır. Hükmen mağlup olan takım 21-0 skoruyla maçı kaybetmiş sayılır ve 0 puan alır.
 10. Üç sayı çizgisinin içindeki atış halindeki oyunculara yapılan fauller 1 serbest atış ile cezalandırılır. Üç sayı çizgisinin dışında yapılan atış halindeki fauller ise 2 atış ile cezalandırılır.
 11. Atış sırasında yapılan bir faul ve takiben başarılı bir sayı varsa, sayı kabul edilir ve ilave bir serbest atış hakkı verilir.
 12. Takımlardan biri toplamda 7’inci 8’inci ve 9’uncu takım faullerine ulaşırsa rakip takım 2 serbest atış kullanır. 10’uncu takım faulünden sonra 2 serbest atış ve maç serbest atışı kullanan takım tarafından oyun devam eder.
 13. 7. faulden sonra oluşacak başarılı atışlarda faul yapılırsa sayı kabul edilir ve ilave olarak 2 serbest atış kullanılır. 10. faulden sonra yapılacak bir başarılı atış sonrasında sayı kabul edilir, 2 serbest atış kullanılır ve maç serbest atışı kullanan takım tarafından oyuna sokulur.  
 14. Teknik faul 1 serbest atışla,  sportmenlik dışı faul ve diskalifiye gerektiren fauller 2 serbest atış ve topun atış yapan takım lehine kenardan başlatılmasıyla cezalandırılır.
 15. Hücum faulü sonrasında serbest atışlar kullandırılmaz. Top oyuna tepeden sokulur.
 16. 5 faul sınırını aşan sporcu oyun dışı kalır. Aynı oyuncu bir sonraki maçta tekrar sahada yer alabilir.
 17. Sayı yiyen takım topa dokunduğu zaman veya top el değiştirdiğinde 14 saniyelik hücum süresi başlar.
 18. Top her el değiştirdiğinde topa sahip olan takım üç sayı çizgisi dışına çıkmak zorundadır.
 19. Herhangi bir ölü top sonrası topu oyuna sokma hakkı verilen takım kontrol topu ile ( check the ball ) oyuna sahanın tepesinden yayın arkasından başlamalıdır. Duran topların dışındaki top el değiştimelerinde check the ball yapılmaz.
 20. Oyuncu değişiklikleri oyun durduğunda masa hakemleri kontrolünde yapılır.
 21. Maç içerisinde 2 kasti faul veya 2 teknik faul alan oyuncu o maç için bir daha sahada yer alamaz. Bir sonraki maçta oynayabilir. Oyundan hakem tarafından ihraç edilen oyuncu takip eden 2 maç sahada yer alamaz.
 22. Lig sıralaması yapılırken puan eşitliği durumunda takımların önce kendi aralarında oynamış olduğu maçlara bakılır. Eğer birden fazla takımın puanı aynı ise birbirleri arasında oynadıkları maçlar göz önüne alınarak yeni bir puanlama yapılır. Eşitlik bozulmazsa genel averaja bakılır.
 23. Koç Topluluğu Spor Kulübü, sporcuların faaliyetler sırasında görüntülenmesi ve görüntülerin tanıtım amaçlı kullanılması ile SMS ve mail yoluyla irtibat kurma hakkını saklı tutar. Sporcu faaliyetlerle ilgili her türlü tanıtım aracında bedelsiz olarak kullanılmasına izin verir.

Basketbol Ligi fiksütür;

Koru-Cup-3-X-3-Tek-Pota-Basketbol-Ligi-Fiksturu-2022